Menu witryny

Moja poezja

PLIKI MUZYCZNE

Logowanie

Dziękuje za rejestrację w moim portalu.

Recenzje PDF Drukuj Email
Opis

?Mimo wszystko? to dobry tytuł na książkę. ?Mimo wszystko? to dobry tytuł na film!

?Mimo wszystko? to niestety credo wielu ludzi, którzy postanowili przetrwać.

Mimo choroby, mimo samotności, biedy, mimo znieczulicy i braku opieki ze strony państwa.

Postanowili mimo wszystko!

O kimś takim jest ta opowieść.

Chcecie ją poznać?

Przeczytajcie ?Mimo wszystko?! Książkę Agnieszki Moniki Polak.

Nową odsłonę ?Losu Człowieka?.

Po polsku. Polecam!

Cezary Pazura

 


pisanyinaczej.blogspot.com


Autorka z wykształcenia jest magistrem Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Ukończyła również Państwową Szkołę Muzyczną  I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego w klasie altówki. "Mimo wszystko" to debiutancka powieść autorki.
Pamiętam dzień, w którym otrzymałem elektroniczny list z zapytaniem, czy mam ochotę i chęci przeczytać jej książkę. Zgodziłem się, ale lojalnie ostrzegłem, że to potrwa. Wszak pierwszeństwo mają książki z wydawnictw. Wkrótce potem otrzymałem egzemplarz i książka czekała długo w kolejce, zbyt długo...
Na początek okładka. Jest po prostu genialna. Kominek, fotel, miś i filiżanka kawy. Namiastka szczęśliwego domu. Czy tak jest? Wszak w prawym, dolnym rogu okładki widzimy część tzw "balkonika", którego używają osoby niepełnosprawne, popielniczka i tlący się dym z papierosa.
Autorka podjęła wielkie ryzyko i wzięła na tapetę bardzo trudny temat, a jest nim niepełnosprawność. Ewa jest ofiarą choroby Heinego - Medina, która doprowadziła ją do niepełnosprawności. Sama jednak nie podaje się, a swoimi wspomnieniami zaraża innych, przekazując wielkie dawki optymizmu. W powieści przeplatają się losy kolejnych postaci, a wszystko za sprawą Moniki, która jest bliska przyjaciółką Ewy i słucha jej historii z dużym zaangażowaniem. Ewa, Monika i pozostałe postacie są takie jak my. Nie są zadufanymi w sobie ludźmi, ale mogą być naszymi sąsiadami, albo członkami rodziny. Na tym polega fenomen tej opowieści. Bohaterowie stają się nam bliscy, identyfikujemy się z nimi i czekamy co Ewa ma jeszcze do powiedzenia.
Debiutantce udało się stworzyć wspaniałą historię, która otwiera nasze serca , a w efekcie następuje przebudzenie. Ja po lekturze pomyślałem o swoich samotnych sąsiadkach, które oparte o swoje laski poruszają się z trudnością, a mimo to każdego dnia obdarowują mnie swoimi uśmiechami. Wokoło nas jest mnóstwo bezimiennych "Ew", które cierpią często w samotności. Obiecałem sobie, że od jutra będę starał się z "Ewami" rozmawiać i dać im również cząstkę siebie. Agnieszka M. Polak napisała coś, co porusza do głębi i budzi nas z letargu. Na nowo patrzę na ludzi z wrażliwością i jednocześnie wdzięcznością. To dzięki nim znowu pamiętam, że nie mam powodów do narzekania, gdyż mam zdrowe ręce i nogi, mogę uprawiać sporty i żyć pełna parą. Kiedy odłożyłem książkę, naszły mnie myśli czy to ja przypadkiem nie jestem bardziej nieszczęśliwy od Ewy? Od dzisiaj zaczynam inaczej patrzeć na świat, oczami Ewy dziękując losowi za wszystko co dostaję i cieszyć się z każdej chwili.
Już od pierwszej strony dałem się porwać tej historii, a to zasługa talentu pisarki, która mam nadzieję na stałe zagości na naszym rynku wydawniczym, fundując nam kolejne książki traktowane o poważnych tematach, ale podane w sposób zasługujący na miano hitów.
Na okładce przeczytamy jeszcze tekst "Jeżeli jesteś pełna kompleksów, nie lubisz swojego ciała i wydaje Ci się, że Twoje życie jest niekończącym się pasmem problemów, przeczytaj tę książę!" Na zasługę zasługuje również tekst zawarty na tylnej okładce znanego aktora Cezarego Pazury, który przekonuje, że książka jest dobrym materiałem na film. Nie sposób się z tym nie zgodzić po lekturze.
Piter Murphy


Lubię książki, które ukazują życiowe dylematy, ale w pozytywny, optymistyczny sposób. Takie, które pomimo cierpienia, krzywd, niesprawiedliwości losu, są w stanie wzbudzić w czytelniku siłę do działania i pokazać, że z życia trzeba czerpać pełną garścią, nie poddawać się i znaleźć radość nawet wtedy, gdy wszystko sprzysięga się przeciwko nam. Właśnie taką książką jest ?Mimo wszystko? Agnieszki Moniki Polak.


Bohaterką jest Ewa, niepełnosprawna, dojrzała kobieta, która musi zmagać się z powikłaniami polio, czyli choroby Heinego-Medina. To właśnie przez nią stała się inwalidką. Jednak to tylko część jej problemów, z którymi musi sobie jakoś radzić. Mąż bywa agresywny, a ludzie wokół potrafią umiejętnie wykorzystać jej dobre serce. Co więcej, los cały czas nie będzie dla niej łaskawy, a mimo to nasza bohaterka dzielnie będzie sobie radzić z najróżniejszymi przeciwnościami?  Z humorem, uśmiechem na ustach i głową pełną ciepłych słów i pomysłów stawi czoło wyzwaniom, jakie na nią czekają. Jak to się dzieje, że pomimo cierpień nie załamuje się? W czym tkwi jej sekret? Przekonacie się czytając tę niezwykłą powieść.

Czas spędzony na lekturze tej książki biegł mi szalenie szybko. Mimo, że treść obfituje w różne życiowe problemy, to jednak całość czyta się szybko i niezauważenie. Może to zasługa lekkiego pióra albo sporej dawki optymizmu? Sama nie wiem. Tak czy inaczej historię Ewy, dzielnej kobiety, opowiada jej wieloletnia przyjaciółka Monika. Mimo, że dzieli ich wiele kilometrów, wiek i różne doświadczenia życiowe, to jednak łączy coś znacznie głębszego. W tej książce możemy znaleźć naprawdę dużo interesujących wątków. Dzięki temu opowieść nabiera uniwersalnego charakteru i każdy coś tu dla siebie znajdzie. Będą emocje, humorystyczne wstawki, choć i nieco smutniejsze sytuacje również się pojawią.

?Mimo wszystko? to debiut, ale bardzo udany. Jestem ciekawa innych książek autorki i z pewnością po nie sięgnę, gdy tylko będę miała takową możliwość. Komu mogę polecić powyższą lekturę? Tak naprawdę wszystkim. Zarówno czytelnikom, którzy cenią życiowe historie, jak i niewierzącym we własne siły, dotkniętym przez los ludziom, którzy może zatracili już chęć do życia i nie potrafią odnaleźć w nim radości. Okazuje się, że niepełnosprawność niejedno ma imię i nie musi być utożsamiane z wycofaniem, smutkiem, izolacją czy tragedią.


Moja ocena: 5/6
kasandra_85

Najlepsza recenzja książki, nagrodzona przez księgarnię internetową selkar.pl
Mimo wszystko

Przeczytałem piękną książkę pt. "Mimo wszystko" autorstwa A.M. Polak.

Nie mam zamiaru, w swojej ocenie, streszczać jej treści. Jednak nie uda się to całkowicie.

Czytając książkę, czułem jakbym znalazł się w kręgu wydarzeń bohaterki i jej przyjaciółki Moniki.

Przeżywałem wzloty i upadki Ewy - kobiety niepełnosprawnej, ale jakże pięknej w swej istocie i przyjaźnie nastawionej do świata.

Język książki bardzo zrozumiały. Taki, jakim często posługujemy się sami.

To wielka zaleta książki "Mimo wszystko".

Opisując historię Ewy, przyjaciółka Monika, autorka, na pewno chciała osiągnąć pewien cel.

Czy w pełni zdawała sobie sprawę z tego celu? Pewnie tak.

Pokazała życia swej przyjaciółki Ewy, kobiety szlachetnej, pragnącej miłości, pełnej dobroci i zaufania dla ludzi, często jednak bohaterka doznawała zawodu.

Najbardziej przykra jest postawa jej syna.

Autorka książki pokazała wielu dobrych ludzi będących wokół Ewy, ale również wiele hien nadużywających dobroci i miłości bohaterki książki.

I tu w pełni udało się autorce pokazać, jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej. Nie piszę w Polsce. To ma wymiar globalny - osoby niepełnosprawne są wszędzie.

Drugi cel to pokazanie rzeczywistej osoby. Żyjącej wśród nas.

Jednocześnie dowiadujemy się o samej autorce. Osoby pełnej wrażliwości.

Jako czytelnik po przeczytaniu książki, zadałem sobie pytanie.

Jak mogę pomóc Ewie? Jak pomóc osobom niepełnosprawnym.

Brawo Agnieszko Moniko Polak. Zwróciłaś uwagę na życie takich osób.

Ewa staje się symbolem wszystkich osób niepełnosprawnych.

One oczekują od nas w codziennym życiu życzliwości. A często i pomocy.

W swej ambicji nieraz z niej rezygnują. Co nie znaczy, że nie jest im potrzebna.

Przyjaźń. Często nadużywamy tego słowa. Autorka książki jest wielką przyjaciółką Ewy. Pomaga jej nawet materialnie.

A czy zdawała sobie sprawę, że opisując życie Ewy, pisząc książkę o niej dała jej największy dar, jaki mogła przekazać.

Zanim powiem co to za dar, zapytam?

Kto by znał i pamiętał ludzi, o których by nic nie napisano?

Dlaczego znamy historię bohaterów Troi, życie Cezarów rzymskich, królów a często prostych ludzi.

Znamy, bo opisano historię ich życia. Stali się jakby nieśmiertelni.

Autorka, Agnieszka Monika Polak opisując życie Ewy, dała jej nieśmiertelność.

Czytam książkę dziś, będziemy czytać jutro, za sto lat, za tysiąc lat.

W dobie kiedy istnieje nieograniczona możliwość zachowania informacji, na pewno znajdzie się książka "Mimo wszystko"

Czy autorka wiedziała jaki dar przekazuje?

Książkę trzeba koniecznie przeczytać.

A wtedy być może, mimo wszystko, w naszych sercach, sercach czytelników wyzwolą się pozytywne uczucia dla osób niepełnosprawnych.

I aby się tak stało. Ten cel na pewno chciała osiągnąć autorka.

Ewa nie pozostaje dłużna Monice. Przekazując jej historię swojego życia pozwoliła - na co? Pamiętamy Homera, Żeromskiego, Prusa? Pamiętamy!!!

Autor: M.Wąsiewicz          , data: 20.10.2012 20:44       , ocena 5

 

Zmiana wielkości czcionki

Prawa autorskie

USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH. z dnia 4 lutego 1994 r./ (tekst pierwotny: Dz. U. 1994 r. Nr 24 poz. 83) (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 904) Kopiowanie , dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody autora utworu, jest zabroniona.

Sondy

Jak często czytasz książki ?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 214933

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES, NOWA POLITYKA PRYWATNOŚCI: Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies
Aby dowiedziec sie wiecej na temat plikow cookie, ktorych uzywamy i jak je usunac, zobacz nasze polityka prywatnosci.

Akceptuje ciasteczka.

EU Cookie Directive Module Information